O NÁS

bkicon

Naša malá dychová hudba má sídlo na strednom Slovensku v malebnom mestečku Bojnice. Dominantou nášho mesta je kráľovský zámok, postavený koncom 11.storočia. Bojnický zámok je považovaný za najromantickejší a najkrajší na Slovensku. Ján Pálffy, posledný majiteľ zámku, uskutočnil jeho prestavbu podľa vzoru zámkov v údolí rieky Loire vo Francúzsku.

V roku 1970 bol Bojnický zámok vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. V zámku sídli významné umelecko-kultúrne múzeum a každoročne sa tu konajú spoločenské a kultúrne podujatia. Od r. 1994 sa na prelome mesiacov apríl a máj pravidelne organizuje Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Bojnice sú od 16. storočia známe aj svojimi termálnymi a liečivými prameňmi.

banner5

Súčasťou histórie mestečka Bojnice je aj dychová hudba, ktorej počiatky siahajú do 20-tych rokov 20.storočia, kedy bola založená dychovka „Požiarnik“ pod vedením p. Wiliama Majdana, s úmyslom spríjemniť si voľné nedeľné popoludnia pri spoločenskom posedení, keďže inej možnosti spoločenského vyžitia pre obyčajných ľudí v tom čase nebolo.

Žiaľ, písomné pramene z tohto obdobia sú veľmi strohé. Podarilo sa nám zistiť, že v 80-tych rokoch prebral funkciu kapelníka p. Marek Priehoda. Po jeho tragickom úmrtí v r.1995 nadviazal na pôvodnú tradíciu „Požiarnika“ p. Martin Oboňa a kvôli lepšiemu zviditeľneniu sa súbor premenoval na „Bojnickú kapelu“. Pán Martin Oboňa bol v tom čase poslucháč Žilinskej univerzity. Je samozrejmé, že ako odborník vysokého odborného vzdelania, chcel priviesť kapelu na vyššiu interpretačnú úroveň neustálym zdokonaľovaním prednesu. Jeho aktivity v mnohých hudobných telesách i mimo okresu Prievidza sa často prelínali a preto sa členovia kapely zhodli na zmene vedúceho kapely. V máji 2004 bol do funkcie kapelníka ustanovený B-klarinetista kapely Marek Flimel, absolvent Žilinského konzervatória. Ten pokračuje vytýčeným smerom svojho predchodcu.

Aj napriek tomu, že v našom regióne pôsobí viacero úspešných folklórnych skupín, dychová hudba Bojnická kapela si získava stále viac milovníkov tohto hudobného žánru a to nielen z radov staršej generácie, ale aj mladých. Tento úspech pripisujeme predovšetkým piesni modernej, tanečnej a muzikálovej - neoddeliteľnej súčasti nášho repertoáru.

Teší nás, že náš prednes je zrozumiteľný pre poslucháčov nielen doma, ale i v zahraničí. Doteraz sme navštívili Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Poľsko a Českú republiku, kde koncertujeme pravidelne.

banner2

V roku 1999 sme v Lednických Rovniach získali strieborné pásmo na celoštátnej súťažnej prehliadke malých dychových hudieb. Poznajú nás kúpeľní hostia nielen v Bojniciach, ale aj v Turčianskych Tepliciach, Rajeckých Tepliciach, Trenčianskych Tepliciach a v Piešťanoch. V roku 2000 z III. súťažného festivalu dychových hudieb v Bánovciach nad Bebravou sme si priniesli Cenu primátora mesta a sólisti cenu za interpretačný výkon. V januári 2003 sme vydali svoje prvé CD s názvom „Na Bojnickom zámku“. V septembri 2004 to bola účasť na V. Majstrovstvách Európy českej, moravskej a slovenskej dychovej hudby, ktoré sa konali v Bojniciach. Z medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb Dychovky v preší konaného v Pezinku v dňoch 17. 8. - 20. 8. 2006 sme si odniesli druhé miesto v zlatom pásme. V decembri 2006 sme nahrali naše druhé CD s názvom Pre Vás.... V roku 2007 sme okrem množstva koncertov či už doma alebo v zahraničí zvíťazili na medzinárodnom súťažnom festivale Dychovky v preši v Pezinku. V roku 2011 natočila Bojnická kapela svoje tretie CD s názvom V záhradôčke pod okienkom. V júni 2013 sme zvíťazili na 22. Celoštátnej súťažnej prehliadke malých dychových hudieb v Lednických Rovniach a stali sa tak Majstrom Slovenska v dychovej hudbe pre sezónu 2013/2014. V roku 2014 sme vydali zatiaľ posledný CD - nosič s názvom Naša kapela.

Pre našich záujemcov a poslucháčov máme pripravenú pestrú ponuku skladieb súčasných autorov, úprav ľudových piesní, aranžmány skladieb svetových skladateľov tanečnej a populárnej hudby. Z nášho repertoáru zostavujeme celovečerné programy pri firemných akciách, spoločenských podujatiach, tanečných zábavách a veseliciach, v komponovaných programoch osláv významných výročí miest a obcí. Tešíme sa na stretnutie s Vami a prajeme Vám veľa krásnych chvíľ s našou dychovou hudbou.

S pozdravom,